Motoryka mała to niezwykle ważny element rozwoju dziecka. Jej doskonalenie zaczyna się już od niemowlaka poprzez chwytanie zabawek i manipulowanie nimi, potem układanie klocków i próby rysowania. Następnie poprzez czynności samoobsługowe, a w późniejszym etapie dużo bardziej precyzyjne czynności takie jak sznurowanie butów lub odpowiedni chwyt kredki podczas rysowania.

Jest wiele ( Ba! Muuultum! ) zabaw i ćwiczeń, którymi możemy wspierać rozwój motoryki małej u dzieci. Mam dla Was 4 propozycje zabaw, które mają na celu jej usprawnienie czyli ćwiczenie precyzyjnych ruchów dłoni i palców. W roli głównej kolorowe pomponiki, które są raczej ogólnodostępne.

1. Wykorzystałam tutaj kolorowankę z gąsienicą. Wydrukowałam puste kolorowanki oraz wykonałam gotowe wzory do ćwiczeń. Wszystko zalaminowałam, aby posłużyło na dłużej. Mogę się podzielić wersją do wydruku – dajcie znać to wyślę. Pokazujemy dziecku kolorowy wzór i dajemy pustą kolorowankę aby odwzorowało na niej kolorową gąsienicę przy pomocy pomponików.

2. Kolejna propozycja jest bardzo podobna. Mamy tutaj gotowe wzory miseczek z pomponikami oraz plastikowe miseczki do odwzorowania rysunku. Tym razem układamy pomponiki szczypcami co trochę utrudnia sprawę ale trening czyni mistrza. Gotowe wzory również zalaminowałam i też mogę się podzielić.

3.  Tym razem potrzebujemy pudełko po butach. Wycinamy w wieku otwory takiej wielkości aby nam się zmieścił pomponik. Każdy otwór oznaczamy wybranym kolorem. Zadaniem dziecka jest umieszczanie pomponów w otworach zgodnie z ich kolorem.

4. Ostatnia propozycja to przesówanie paluszkami pomponików w żelu na określone miejsce. Potrzebujemy strunowych woreczków do zamrażania żywności i żelu do włosów. Ja wymyśliłam sobie kolorowe figury geometryczne do których należy kolorystycznie dopasować pomponiki.

Share: